Rusya: Savaş Türkiye’yle Değil

Rusya Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov Suriye’de yaşananlara değinerek savaşın Türkiye ve Türk askerleriyle olmadığını söyledi

Rusya: Savaş Türkiye’yle Değil
Bu içerik 623 kez okundu.

Rusya uzun süredir Suriye rejimine verdiği destekle gündeme gelmiş ve hem Başbakan Ahmet Davutoğlu hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından defalarca sert bir dille eleştirilmişti. Hava sınırını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle daha da alevlenen tartışma siyasi bir savaşa yol açmış, iki ülke arasındaki ilişkilerde zayıflama olduğu görülmüştü. Kendisine gelen sorular üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Viktor Ozerov Suriye’nin kuzeyinde yaşanan çatışmaların Türklerle ve Türkiye’yle ilgili değil, rejim düşmanı muhaliflerle ilgili olduğunu söyledi. Rusya’nın zaten gerilimli olan ortamı daha da germemek için diğer ülkelerin askerleriyle çatışmayacağını belirten Ozerov siyasi çatışma olabilir dedi.

Siyasi Çatışmayla Neyi İma Etti?

Siyasi çatışma olabilir diyen Viktor Ozerov bir anlamda Ankara’yı da tehdit etmiş oldu. Özellikle meyve ve sebze ihracında ilk sıralarda yer alan Rusya uçak düşürüldükten sonra bu meyveleri kabul etmemiş, futbol kulüplerine Türk oyuncu transferi yasağı getirmiş, kulüplerimizle eşleşen basketbol ve voleybol takımlarının ülkemize girişini engellemiş, ülkemizde yapılacak olan spor takımlarının kamp programlarını da iptal etmişti.

Rusya ile İlişkiler Neden Bu Kadar Önemli?

Ülkemize giren doğalgazın çoğunluğu İran ve Rusya’dan geliyor. Bu nedenle senelerdir siyasi ilişkilerimizin kötü olduğu bu ülkeler enerji anlamında devletimiz için oldukça önemli. Bu durum ülkemin siyasi olarak da elini kolunu bağlıyor. 

viktor ozenov rusya savaş rusya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Putin'e Türk Akımı Bilgilendirmesi
Putin'e Türk Akımı Bilgilendirmesi
Aziz Yıldırım, Kendisini Protesto Eden Taraftarları Takım Otobüsünde Alkışladı
Aziz Yıldırım, Kendisini Protesto Eden Taraftarları Takım Otobüsünde Alkışladı