Ruslar, Türk ordusunu yere göğe sığdıramadı!

Türkiye'nin Cerablus operasyonu Rusya'nın da gündeminde... Rus dış politika Vladimir Sotnikov "Operasyonun başarı şansı yüksek. Türk ordusu başarısız darbe girişiminden sonra yapılan temizliğe rağmen iyi durumda" dedi.

Ruslar, Türk ordusunu yere göğe sığdıramadı!
Bu içerik 11737 kez okundu.

Sputnik'in haberine Rus dış politika uzmanı Vladimir Sotnikov, Türkiye'nin koalisyon güçleriyle başlattığı Cerablus operasyonunun, Washington'un DAEŞ'le mücadele kapsamında desteklediği Kürt güçlerle ilişkili olduğunu belirtti.

Cerablus'ta bu sabah başlatılan operasyonu Sputnik için değerlendiren Sotnikov, operasyonunun Kürtlerin bölgedeki faaliyetleriyle ilgili olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin özellikle Cerablus'u seçmesinin nedeninin bu olduğunu kaydetti.

TÜRK ORDUSU İYİ DURUMDA

"Operasyonun başarı şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türk ordusu, başarısız darbe girişiminden sonra yapılan temizliğe rağmen iyi durumda. Ayrıca Türk ordusu, sınırlarındaki durumu sürekli gözetliyor" diyen Sotnikov, Ankara'nın Kürt milislere yönelik tutum konusunda bir karar alması gerektiğini söyledi.

'TÜRKİYE İLE KÜRTLER ANLAŞIRSA…'

Rus uzman, "Türkiye ve Kürtler,DAEŞ'le mücadelede müttefik gibi hareket etme konusunda anlaşmaya varsa, bu, ABD'nin de işine gelir. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Türkiye ziyaretinin amaçlarından biri de muhtemelen Ankara'nın Kürtlerin operasyonlarına engel çıkarmaması olacak" ifadelerini kullandı.

ANKARA UZLAŞMA ÇABASINDA OLMAZ

Rusya Bilimler Akademisi öğretim üyesi Boris Dolgov ise, Türkiye'nin KürtlerinDAEŞ'le mücadelede güç kazanmasını istemediğini ve bu nedenle Ankara'nın Kürtler ile uzlaşma çabası içinde olmayacağının altını çizdi.

'TÜRKİYE, SURİYE'DEKİ ASKERİ VARLIĞINI ARTIRMAZ'

Operasyon kararının Türkiye'deki saldırıların bir sonucu olduğunu düşünen Dolgov, operasyonun başarıyla tamamlanabileceğini ancak Ankara'nın Suriye'deki askeri varlığını artırmasını beklemediğini vurguladı. Dolgov, "Bu bir lokal operasyon. Dolayısıyla başarı da ancak lokal olabilir. Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığını artıracağını düşünmüyorum" yorumunu yaptı.

 

 

Kaynak:yeniakit.com.tr

ruslar türk ordusunu yere göğe sığdıramadı Ruslardan Türk ordusuna övgü Cerablus operasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Putin'e Türk Akımı Bilgilendirmesi
Putin'e Türk Akımı Bilgilendirmesi
Aziz Yıldırım, Kendisini Protesto Eden Taraftarları Takım Otobüsünde Alkışladı
Aziz Yıldırım, Kendisini Protesto Eden Taraftarları Takım Otobüsünde Alkışladı